<< POWRÓT DO REALIZACJI

RIO BOAT SHOW 2013 - KONFERENCJA


MIASTO: Rio de Janeiro
DATA: 26.04.2013
BRANŻA: Jachtowa I żeglarska
www.rioboatshow.com.br

W piątek, 26 kwietnia odbyła się konferencja branżowa poświęcona polskiej branży jachtowej. Wydarzenie to organizowane było w ramach Programu Promocji Ogólnej na terenie Brazylii i odbyło się w prestiżowej siedzibie najstarszego i stowarzyszenia branżowego w Rio de Janeiro Associação Comercial do Rio de Janeiro (ACERJ).

Konferencję otworzył Radca Handlowy WPHI Pan Krzysztof Gierianczyk. Przedstawił także aktualny stan wymiany handlowej i współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Brazylią. Ze strony przedsiębiorców brazylijskich głos zabrali przedstawiciele izb gospodarczych.

Prezentację polskiego sektora jachtowego przeprowadzili specjaliści reprezentujący różne obszary kompetencji oraz podmioty i organizacje branżowe. Pan Stanisław Iwiński – redaktor najstarszego pisma jachtowego w Polsce - „Żagle” – zaprezentował genezę oraz źródła sukcesu polskiej branży jachtowej. Pan Jacek Oryl – przedstawiciel Polskiej Izby Producentów Jachtów i Sportów Wodnych - omówił najważniejsze przewagi rynkowe oraz profil i potencjał produkcyjny polskich zakładów produkcyjnych. Zaprosił także do odwiedzenia w polskich targów branżowych Wiatr i Woda, których jest prezesem i wieloletnim organizatorem. Polski przemysł jachtowy znany jest na świecie nie tylko z najwyższej jakości i przystępnej ceny, ale także dzięki unikalnym konstrukcjom łodzi jachtowych i motorowych w tym, tych projektowanych przez Pana dr Jacka Centkowskiego. Wielokrotnie nagradzany i uznany w branży Projektant zaprezentował zarówno dorobek jak i potencjał rozwojowy polskiej branży jachtowej. Przykłady innowacyjnych rozwiązań stosowanych w polskim oprogramowaniu wspomagającym nawigację na morzu zaprezentował także Pan Grzegorz Pawlak – właściciel firmy Unicorn.

Uroczyste wydarzenie zakończyło się oficjalnym poczęstunkiem przygotowanym dla wszystkich uczestników. Dla wielu z nich, osiągnięcia polskich firm, stopień zaawansowania technologicznego, ale przede wszystkim potencjał produkcyjny były ogromnym zaskoczeniem, co pozwala sądzić, że rozwój tego obszaru współpracy między obu krajami ma przed sobą duży potencjał. 

Konferencja była wydarzeniem organizowanym w ramach udziału polskiej branży w Rio Boat Show - najważniejszych targach jachtowych w Ameryce Południowej odbywających się w Rio w dniach 25.04 – 01.05.2013. Polska branża jachtowa reprezentowana była przez przedstawicieli Polskiej Izby JiSW – największych stoczni i producentów jachtów w Polsce, oraz Unicorn – firmę informatyczną, oferującą nowoczesne mapy, e-poradniki i systemy do nawigacji morskiej. W konferencji udział wzięło około 60 osób – zarówno przedstawicieli brazylijskiego sektora morskiego i jachtowego, jaki i dziennikarzy oraz specjalistów reprezentujących organizacje około-biznesowe.