<< POWRÓT DO REALIZACJI

NAVALSHORE 2013 - KONFERENCJA


MIASTO: Rio de Janeiro
DATA: sierpień 2013
BRANŻA: przemysł stoczniowy
www.ubmnavalshore.com.br/en

W czasie trwania targów stoczniowych Navalshore odbyła się konferencja branżowa poświęcona polskiej branży stoczniowej. Wydarzenie to organizowane było w ramach Programu Promocji Ogólnej na terenie Brazylii i odbyło się w prestiżowej siedzibie najstarszego i stowarzyszenia branżowego w Rio de Janeiro Associação Comercial do Rio de Janeiro (ACERJ.

Konferencję otworzył Radca Handlowy WPHI z Sao Paulo, Krzysztof Gierańczyk.

Maciej Przywecki opowiadał o aktualnym stanie wymiany handlowej o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Brazylią. Ponadto prezentację na temat polskiego sektora morskiego wygłosili specjaliści reprezentujący różne obszary kompetencji oraz podmioty i organizacje branżowe. Wśród nich byli: Patryk Michalak, który jest pomysłodawcą Gdynia Offshore. Jest to inicjatywa, która skupia stocznie takie jak: CRIST S.A., VISTAL S.A., HCP Poznań  S.A., SSR GRYFIA, MSR S.A. . Zaprezentował aktualny potencjał polskiego przemysłu morskiego bazując na przykładach z najważniejszych polskich stoczni. Grzegorz Landowski, prezes firmy Temat sp. z o.o., który podczas swojego wystąpienia scharakteryzował polski przemysł morski. Nelson Aquino, przedstawiciel firmy VISTAL w Brazylii, opowiadał o potencjale firmy i ich działalności na terenie Ameryki Południowej. Dr inż. Benedykt Hac, który jest przedstawicielem Instytutu Morskiego. Zaprezentował on potencjał oraz osiągnięcia polskich naukowców w zakresie praktycznych zastosowań badań dna morskiego. Bartosz Moniuszko z firmy BOHAMET, specjalizującej się w produkcji okien dla statków na całym świecie. Ponad to w konferencji udział wzięły przedstawicielki portalu gospodarkamorska.pl : Anna Filipek i Martyna Jacewicz. Zabrały głos na temat szkolnictwa wyższego oraz edukacji. W wystąpieniu poruszono także temat współpracy polskich uczelni morskich z uczelniami znajdującymi się na terenie Brazylii.

Zwieńczeniem konferencji był poczęstunek przygotowany dla wszystkich uczestników. W trakcie dyskutowano na temat osiągnięć polskich firm. Zaskoczeniem był ogromny potencjał produkcyjny, który napawa optymizmem i dowodzi, że współpraca międzynarodowa między Polską a Brazylią jest możliwa. Tym bardziej, że w Brazylii pojawili się potentaci branży. Wśród nich REMONTOWA Shipbuilding S.A., która niejednokrotnie udowodniła, że ma ogromny potencjał i możliwości niezbędne do funkcjonowania w trudnym i wymagającym offshore.